Zhonghua Sec
Home > Achievements > Holistic Achievements (National)

Holistic Achievements (National)

National Achievements 2017

AESTHETICS DOMAIN

 

SYF Performing Arts Presentation

Certificates of Distinction (x3):
Chinese Orchestra
Guzheng Ensemble
Symphonic Band (Winds) Ensemble
Certificates of Accomplishment (x5):
EL Drama; CL Drama:
Chinese Dance: Concert Band; Choir

National Stamps-Collecting Competition

4 Silver Awards

NP National Youth Business Challenge

Silver Award

National Library Board Prove It! Competition

3rd Position (Central Region)

CIVICA Tales of “S” e-Book Competition

[Finalist: pending Results in November]

National Tourism Innovation Competition

2nd Position ($300)

Nationwide Ocean Conservation Art Competition (Resort World Sentosa)

1st Prize (Secondary-Schools Category)
[Tan Teng Na, Janthina 2E1]

Yellowren Arts Festival

2 Honourable Mentions
(Cash Prize: $300 each)

Singapore National Youth Orchestra

Lee Yuxian Natasha [4E4]

Singapore National Youth Chinese Orchestra

Hoo Yin Huin [4N1]

 

 

PHYSICAL DOMAIN

 

National Artistic Gymnastics Championship

“C” Boys Division: 2nd
2nd (Floor Event/Individuals)[Robin Sim,4T1]
2nd (Overall/Individuals)[Joshua Ng,1N1]

National Trampoline Gymnastics Championship

“C” Boys Division: 3rd

Peter-Lim Sports Excellence Scholarships
$2,000

Lua Weiyi Jolene (3E1);
Robin Sim (4T1)

Zonal Inter-Schools Games Competitions

Basketball B Division Girls: 2nd;
Fair-Play Award
Volleyball B Division Boys: 2nd
Basketball C Division Girls: 2nd
Volleyball C Division Boys: 2nd

Singapore Schools Sports Council:
Colours Awards

 

 

“C” Division Gymnastics (Boys)
Taekwondo (Kyorugi)
Ong Jia Xin\Lua Weiyi Jolene
Taekwondo (Poonsae)
Lua Weiyi Jolene
Gymnastics (Trampoline)
Ang Jun Zhe Bradon
Foo Hong Jun Joshua
Lim Sheng Rong Madrid
Muhammad Taufiq
Thomas Thi Han Win Thu
Ng Chi Seng Joshua
Gymnastics (Artistic)
Ng Chi Seng Joshua
Sim Boon Pin Robin

SOCIAL & MORAL DOMAIN

 

Boys’ Brigade

Gold (11th); Founder’s Man Award (x4)

Girls’ Brigade

Gold (11th); Pioneer Brigader Brooch (x1)

National Cadet Corps

Gold (22nd); NCC Outstanding Cadet (x2)

National Police Cadet Corps

Gold (10th); NPPC Best Unit Cadet (x2)

Scouts

Gold (11th); Chief CommissionerAwards (x5);
National Patrol Camp: SILVER

St John Ambulance Brigade

Gold (10th); Chief Commissioner’s Awards (x7)

NUS Geography Challenge

2 Golds (Individuals):
Cheng Zhi Sheng, Mok Hao Khai Daryl
1 Bronze (Individual):
Lim Yi Cong Nicholas (4E2)

SEC Green Schools Award (end 2016)

Lotus Sustained Achievement Award

South-East CDC Partnership (end 2016)

Sustained Excellence Award for Green Schools@South-East

Goh-Chok Tong Next-Gen Outstanding Student Leaders Awards

Toh Hao Yi (4E1); Samantha Gedalyn (4E4);
Aidan Ling Zhen Yang (4E5)

NEA National Schools Environment Challenge (end 2016)

1st Prize ($2,000)
(2014, 2015, 2016)

National Kidney Foundation

NKF Appreciation Award

 

 

COGNITIVE DOMAIN

 

Building BLOCS Coding Competition

1st Prize & Merit (4th) [Mixed Schools Teams]

MOE Media Computing Competition

1 Silver Award (Animation Category);
1 Bronze Award (Games-Making Category)

UNSW International Mathematics Competition

5 High Distinctions; 12 Distinctions

UNSW International Digital Technology Competition

1 High Distinction; 1 Distinction

UNSW International Science Competition

2 High Distinctions; 10 Distinctions

Singapore Mathematical Olympiad

2 Silver, 2 Bronze & 4 Honourable Mention

Singapore Junior Physics Olympiad

2 Silver, 3 Bronze & 2 Honourable Mention

Singapore Junior Chemistry Olympiad

2 Gold, 4 Bronze & 3 Merit Awards

Singapore Junior Biology Olympiad

1 Silver, 1 Bronze & 2 Honourable Mention

UNSW International English Competition

1 High Distinctions; 5 Distinctions

Queen Commonwealth Essay Competition

2 Gold, 9 Silver & 17 Bronze Awards

 

 

ORGANISATION OUTCOMES

 

Singapore Quality Class (SQC)

Validity period: 28 Feb 17 – 28 Feb 2023

People Developer Standard (PDS)

Validity period: 28 Feb 17 – 28 Feb 2023

National Achievements 2016

AESTHETICS DOMAIN

 

SYF Performing Arts Presentation

Certificates of Recognition:
Art (Upper Sec)
Certificates of Recognition:
Art (Lower Sec)

NYP National Youth Business Challenge

Bronze Award

MOE Media Computing Competition
(end 2015)

GOLD [Animation Category]
SILVER [Games-making Category]

NAC Arts Education Award
(end 2015)

GLOW Award

National Youth Floral Art Competition

1 Bronze Award

National Stamps-Collecting Competition

2 Silver and 1 Bronze Awards

Singapore Computers Society
National Splash Award Competition

MERIT Awards [x2]

National Library Board SURE Story-board Competition

2nd Prize

PHYSICAL DOMAIN

 

Singapore Artistic Gymnastics Championship

2 Bronze (Individuals) [Robin Sim, 3T1]

International SEAGZONE Artistic Gymnastics Championship (Vietnam)

1 Bronze (Junior Team) [Robin Sim, 3T1]

National Inter-Schools Trampoline Gymnastics Championship

“C” Division: 3rd

Zonal Inter-Schools Games Competitions

Basketball B Division Girls: 2nd
Volleyball B Division Boys: 2nd
Volleyball C Division Boys: 2nd

South Zone Sports Colours Awards
(end 2015)

Gymnastics (Artistic)
Gymnastics (Trampoline)
Taekwondo (Kyorugi)

 

 

SOCIAL & MORAL DOMAIN

 

Boys’ Brigade

Gold (10th); Founder’s Award (x2)

Girls’ Brigade

Gold (10th); 10-Year Sustained Gold Award;
National Drill Competition (Snrs): GOLD

National Cadet Corps

Gold (21st); NCC Outstanding Cadet (x1)

National Police Cadet Corps

Gold (9th);

Scouts

Gold (10th); 2nd 5-Year Honours Pennant Award; Chief Commissioner Awards (x7);
National Patrol Camp: GOLD

St John Ambulance Brigade

Gold (9th);Chief Commissioner’s Awards (x8)

NPCC Inter-Unit X-Challenge (end 2015)

3rd (Girls Team)

NPCC Inter-Unit Campcraft Finals

5th (Girls Team)

NUS Geography Challenge

1 Gold, 2 Bronze Awards (Individuals)

SEC Green Schools Award (end 2016)

Lotus Sustained Achievement Award

South-East CDC Partnership (end 2016)

Sustained Excellence Award for Green Schools@South-East

NEA National Schools Environment Challenge

1st Prize ($2,000)
(2014, 2015, 2016)

 

 

COGNITIVE DOMAIN

 

Singapore and Asian Schools Mathematics Olympiad

1 Gold, 5 Silvers, 5 Bronzes

American Mathematics Competition 8
(end 2015)

2 Golds; 1 Silver; 1 Bronze

Singapore Mathematics Projects Festival

Honourable Mention (2 Teams)

Hwa Chong Mathematics Competition

6th (Group); 3rd & 5th (Individuals)

UNSW International Mathematics Competition

7 High Distinctions; 25 Distinctions

UNSW International Digital Technology Competition

3 Distinctions

UNSW International Science Competition

6 High Distinctions; 27 Distinctions

Singapore Junior Physics Olympiad

2 Silvers, 4 Bronze & 7 Honourable Mentions

Singapore Junior Chemistry Olympiad

6 Bronzes & 8 Merit Awards

NYP Pharmaceutical Science Challenge

3rd Team Prize

ignITE Science & Technology Challenge

1st Prize (Pixel Magic)

Citi-NIE Financial Literacy Fun Trail

2nd Prize

Singapore Secondary Schools English Debating Championship

Semi-Finalist (Top 4)

LHZB Singapore Secondary Schools
Cross-Talks Competition

Merit Award [FINALIST]

LHZB Chinese Story-Telling Competition

2nd Prize

SHHK Chinese Creative Writing Competition

Gold Award (Upper-Secondary)

BHCC National Calligraphy Competition

Merit Awards [x7]

NTU National Calligraphy Competition

Best Group Award

UNSW International English Competition

1 High Distinction; 8 Distinctions

Commonwealth Essay Competition

Senior Gold Award (x1)
Senior Silver Awards (x2)
Senior Bronze Awards (x3)
Junior Gold Award (x1)
Junior Bronze Award (x2)

National Achievements 2015

AESTHETICS DOMAIN

 

SYF Performing Arts Presentation

Certificates of Distinction:
Chinese Orchestra, Chinese Drama;
Certificates of Accomplishment:
Chinese Dance, Choir, English Drama, Guzheng Ensemble, Symphonic Band.

CIVICA SG50 Digital Story Competition

2nd Prize ($3,000)

CIVICA Know-Your-Country Competition

2nd Prize

National Youth Business Challenge

Silver Award: Bronze Award;
Most Creative Award

National Stamps-Collecting Competition

2 Silver and 2 Bronze Awards

Singapore Computers Society
Splash Award Competition

MERIT Award

Singapore Computers Society
Young Tech Festival

3rd Prize ($1,000 cash vouchers)
[3 Fitbit Wireless Wrist Bands]

MOE Media Computing Competition

GOLD [Animation Category]
SILVER [Games-making Category]

NAC Arts Education Award

GLOW Award (Nov 15 – Nov 19)

 

 

PHYSICAL DOMAIN

 

Singapore Artistic Gymnastics Championship

3 Golds, 6 Silvers & 2 Bronze (Individuals)

National Inter-Schools Trampoline Gymnastics Championship

“B” Division: 3rd

National Inter-Schools Artistic
Gymnastics Championship

“C” Boys: 3rd

Singapore Gymnastics Open Championships

Stage 3 (12 Years and Above; Individuals)
5 Golds, 1 Bronze, Overall Champion
Level 3 (12 Years and Below; Individuals)
5 Golds, 1 Silver

Zonal Inter-Schools Games Competitions

Basketball B Division Girls: 3rd
Basketball C Division Girls:1st
Volleyball B Division Boys: 3rd
Volleyball C Division Boys: 3rd

South Zone Sports Colours Awards

Gymnastics (Artistic)
Gymnastics (Trampoline)
Taekwondo (Kyorugi)

 

 

SOCIAL & MORAL DOMAIN

 

Boys’ Brigade

Gold (8th); Founder’s Award (x4)

Girls’ Brigade

Gold (8th); Sustained Gold Award (5-years)

National Cadet Corps

Gold (20th); NCC Outstanding Cadet (x1)

National Police Cadet Corps

Gold (8th); SPC-NPCC Badge (x1)

Scouts

Gold (9th);Chief Commissioner’s Awards (x3)

St John Ambulance Brigade

Gold (8th);Chief Commissioner’s Awards (x7)

National SJAB First Aid & Nursing Team Competition

Overall: 1st (Nursing Team);
Overall: 4th (Ambulance Team)

NCC Inter-Unit Shooting Competn(end 2014)

3rd (Team Event)

NPCC Inter-Unit X-Challenge

3rd (Girls Team)

NUS Geography Challenge

1 Silver and 1 Bronze Award (Individuals)

Goh Chok Tong Next-Generation Outstanding Student Leader Awards

Student Leaders Awards (x3)

NEA Environment Projects Competition
(end 2014)

1st  ($1,000) and 3rd Prize ($400)

NEA Environment Challenge for Schools

1st Prize ($2,000)

SEC Green Schools Award (end 2015)

Renewed Sustained Lotus (Highest) Award

NEA Partnership (end 2014)

10th-Year Sustained Partnership Award

South-East CDC Partnership (end 2014)
& 2015

Sustained Excellence Award for Green Schools@South-East

 

 

COGNITIVE DOMAIN

 

Singapore and Asian Schools Mathematics Olympiad

2 Silvers

UNSW International Mathematics Competition (2015)

9 High Distinctions; 51 Distinctions; 1 Medal

American Mathematics Competition 8
(end 2014)

2 Golds; 4 Silvers; 2 Bronze

Singapore Mathematics Kangaroo Contest

4 Gold, 2 Silver and 1 Bronze Awards

Singapore Mathematics Olympiad

SMO Commendation Award (Category1 Schools)
Junior Section
1 Silver, 2 Bronze & 1 Honourable Mention
Senior Section
4 Silver, 1 Bronze, 3 Honourable Mention

UNSW International Science Competition

4 High Distinctions; 33 Distinctions

National Creative and Heuristic Application of Science (CHAOS) Competition

Honourable Mention (x2)

Singapore Junior Chemistry Olympiad

2 Gold and 1 Silver Awards

Singapore Junior Physics Olympiad

1 Silver, 1 Bronze & 2 Honourable Mention

A*STAR Science Awards (Upper Secondary)

New Awards (x2); Renewed Awards (x2)

DSTA Young Engineers & Scientists Awards

YES Awards (x7)

ACJC CB Paul Science Quiz

4 Silvers; 2 Bronze

IgniTE Science & Technology Challenge

The Most Popular Award

UNSW Digital Technologies Competition

4 Distinctions

Umar Pulavar Tamil Language Centre Prize Presentation

1st Prize
(Tamil Language, Sec-2 Express)

SHKHK National Secondary Schools Chinese Creative Writing Competition

新蕾奖(第三等)

SPH National English-Chinese Translation Competition

Distinction Awards (x2)

SPH Chinese Story-Writing Competition

Consolation Prize

Commonwealth Essay Competition

Senior Silver Awards (x4)
Senior Bronze Awards (x2)
Junior Silver Award (x1)

National Achievements 2014

AESTHETICS DOMAIN

 

SYF Art Exhibition

Certificate of Recognition;
Certificate of Recognition (Special Mention)

SPH Creative Lantern-making Competition

3rd Prize; Consolation Prize

PA-China Mid-Autumn Festival: Lantern-making Competition

Consolation Award (x2)

Yellowren Inter-School Canvas Art Competition

Honourable Mention (x3)

Singapore-International Choral Festival

Silver Diploma Award

National Band Competition

Silver Award

 

 

PHYSICAL DOMAIN

 

National Inter-School Taekwondo Championship

Gold (“C” Division Male: Poom Belt)

National Inter-School Artistic Gymnastics Championship

“C” Division: 3rd;
Gold  (Vault); Bronze (Floor)

National Inter-School Trampoline Gymnastics Championship

“B” Division: 4th
“C” Division: 4th

PA T(eens)-Net(work) Volleyball Tournament

2nd

HPB Healthy-Eating-in-Schools Programme

HESP Award

 

 

SOCIAL & MORAL DOMAIN

 

Boys’ Brigade

Gold (7th); Founder’s Award (x2)

Girls’ Brigade

Gold (7th); Sustained Gold (5 Years)

National Cadet Corps

Gold (19th)

National Police Cadet Corps

Gold (7th)

Scouts

Gold (8th)

St John Ambulance Brigade

Gold (7th);Chief Commissioner’sAwards(x7)

NPCC InterUnit 0.22Revolver Shooting Comp

2nd (Individual)

NCC Inter-Unit Shooting Competition

3rd (Team)

National SJAB First Aid & Nursing Team Competition

Overall: 3rd (Ambulance Team);
Overall: 3rd (Nursing Team)

NUS Geography Challenge

Bronze Award

National Facets of .SG Photo-Essays Competition

Top-8 Prize

National Tourism Innovation Competition

Champion ($5,000 Cash Prize)

National Youth Business Challenge

Silver Award;
Most Enthusiastic Award

National Stamps-Collecting Competition

Bronze Award

NEA Environment Projects Competition

1st  ($1,000) and 3rd Prize ($400)

SEC Green Schools Award (end 2014)

Renewed Sustained Lotus (Highest) Award

NEA Partnership

10th-Year Sustained Partnership Award

South-East CDC Partnership (end 2014)

Green Schools@South-East 2014 (Sustained Excellence Award)

COGNITIVE DOMAIN

 

Singapore Game Development Competition

Champion; Winner of Popularity Vote
Certificate of Merit

MOE Media Computing Competition

Bronze Award (Animation Category)

UNSW International Mathematics Competition

8 High Distinctions; 28 Distinctions;
2 Medals (out of 4 in Singapore)

Singapore Mathematics Project Festival

Honourable Mention

Singapore Mathematical Olympiads

Junior Section: 2 Bronze &
2 Honourable Mention;
Senior Section: 7 Bronze, 1 Silver,
4 Honourable Mention

American Mathematics Competition 8

2 Golds; 4 Silvers; 2 Bronze

UNSW International Science Competition

6 High Distinctions; 41 Distinctions

Singapore Young Physicists Tournament

Certificate of Commendation (x2)

National Creative and Heuristic Application of Science (CHAOS) Competition

Honourable Mention

National Science First (Sc-Fi) Challenge

Merit Award (x3 Teams)

Singapore Junior Chemistry Olympiad

Merit Award (x1 Team)

A*STAR Science Awards (Upper Secondary)

New Awards (x2); Renewed Awards (x2)

National Chinese Penmanship Competition

Merit Award (x3)

National Secondary-Schools Translation Competition

3rd Position (Team Award);
Distinction (Individual)

National English-Chinese Translation Competition

Merit Award (x1)