Home > Achievements > Roll of Honour

Roll of Honour

Scholarships

Scholarship Scholar (Year of Grad)
2021
 SP Engineering Scholarship Eugene Quek (2019) 
 NUS Science and Technology Undergraduate Scholarship He Ziyu (2017) 
2020
 Raffles Medical Group Scholarship Ong Zhe Zhao Gregory (2012) 
 Singapore Management University Merit Scholarship Programme  Ong Jhin Yee (2016)
Singapore Polytechnic Scholarship (Engineering)  Gerson Tham Jit Sun (2017)
2019
 SUTD Technology Entrepreneurship Programme Scholarship
(Singapore University of Technology and Design)
Low En (2013) 
2018
 A*STAR National Science Scholarship (Imperial College London) Clare  Clare Xie Yijia (2015)
MOE Humanities Scholarship Ong Tsi Ying Amelia (2017)
MOE Humanities Scholarship Hoh Zheng Feng Sean (2017)
Singapore Polytechnic Scholarship Chia Jia Ying Rachael (2016)
2017
MOE Teaching Scholarship (Local) Pang Tien Feng (2014)
Lim Rui (2014)
Nanyang Scholarship (Physics, NTU) Thung Yi Thian (2011)
Nanyang Scholarship (Business, NTU) Zhan Chulan (2013)
NTU College Scholarship (Comm-Studies) Shen Fuyang (2012)
Singapore Government Scholarship (London School of Economics) Peh Jun Hao (2011)
Singapore-Industry Scholarship (Accountancy, SMU) Lee Hui Min Angel (2012)
SMU Scholars (Business Mgt) Pang Seng Ying (2012)
Renaissance Engineering Scholarship (NTU) Toh Xuan Ming (2012)
Science & Engineering Scholarship (NTU) Zhan Chulan (2013)
Diploma in Media & Communication (Singapore Polytechnic Scholarship) Chong Han Lyn (2012)
UK Chevening Scholarship (MPhil/Conversation Leadership, Cambridge University) Cheo Pei Rong (2005)

Awards

Award Awardee (Year of Graduation)
2021
 Diploma in Biomedical Science (Ngee Ann Poly)
NUH Gold Medal & Prize
Rachel Chiew Yuen Peng (2017) 
 Diploma in Aerospace Technology (Ngee Ann Poly)
OEMServices Silver Medal & Prize
Diploma with Merit
Diploma Plus: Certificate In Advanced Engineering Mathematics
Choo Jing Yi (2017) 
 Diploma in Information Security & Forensics (Ngee Ann Poly)
Diploma with Merit
Diploma Plus: Certificate In Advanced Computing Mathematics
Tan Yong Quan (2017) 
 Diploma in Environmental & Water Technology (Ngee Ann Poly)
Diploma with Merit
Diploma Plus: Certificate In Japanese
Giam Xin Ru (2017) 
 Diploma in Arts Business Management (Ngee Ann Poly)
Diploma with Merit
Lee Yu Xian, Natasha (2017) 
 Diploma in Molecular Biotechnology (Ngee Ann Poly)
Diploma with Merit
Yin Xin Min (2017) 
 Diploma in Chinese Media & Communication (Ngee Ann Poly)
Chung Ting Fai & Co. Prize
Diploma Plus: Certificate In French
Chong Yan Ning (2017) 
 Diploma in Information Security & Forensics (Ngee Ann Poly)
InnovatIQ Prize
Diploma Plus: Certificate In Advanced Computing Mathematics
Tee Jing Hong (2017) 
 Diploma in Audio-visual Technology (Ngee Ann Poly)
Litewell Engineering Prize
Diploma Plus: Certificate In Korean
Koh Shu Hua Luana (2017) 
2020
 Diploma in Law & Management (Temasek Poly)
Singapore Academy of Law Course Gold Medal
Charlyn Boh (2016) 
Diploma in Leisure & Events Management (Temasek Poly)
The Singapore Island Country Club Course Silver Medal
Liew Junn Cheng (2016) 
 Diploma in Business (Temasek Poly)
 Kelly Services Prize
 Michelle Yong Shu Fen (2015)
 Diploma in 3D Interactive Media Technology (Temasek Poly)
EON Reality Course Bronze Medal
Wu Ser Yee (2015) 
 Diploma in Mass Communication (Ngee Ann Poly)
Diploma with Merit
Chloe Ang Wei Ting (2016) 
 Diploma in Multimedia & Animation (Ngee Ann Poly)
Diploma with Merit
Ng Jun Wei (2016) 
 Diploma in Marine & Offshore Technology (Ngee Ann Poly)
Diploma with Merit
Justina Chua Kai Yun (2016) 
2019
NSF of the Year 2019 Ong Zhi Xiang (2014)
Diploma in Mass Media Management (Nanyang Poly)
MediaCorp Silver Medal
A+E Networks Asia Award (Best Performance in Internship Programme)
Cheers Holdings Award (Best Performance in Teaching Enterprise Project)
Sumit Tiwari (2014)
Diploma in Accounting & Finance (Temasek Poly)
RSM Stone Forest Course (Silver Medal)
Seah Jun Yang, Ernest (2015)
Diploma in Culinary & Catering Management (Temasek Poly)
Neo Garden Catering Prize
Ng Chun Yiu (2014)
Diploma in Communication Design (Temasek Poly)
Convertium Course (Gold Medal)
Emily Choo Qianyi (2015)
2018
MOE Teaching Award Roxanne Lau Shu Xin (2015)
Diploma in Veterinary Tech (Temasek Poly)
Course Silver Medal Resorts World Sentosa Prize
Amelia Ng Yu Xuan (2014)
Diploma in Marketing (Temasek Poly)
DBS Bank Project Prize Lim Chee Guan Project Prize
Celine Koh Xinyi (2014)
Diploma in Aerospace Electronics (Temasek Poly)
Course Bronze Medal
Thales Solutions Asia Prize Panasonic Avionics Corporation Prize
Naurana Badalge Axel (2014)
Diploma in Hotels & Hospitality Management (Republic Poly)
Certificate of Merit, Top 10%
Valerie Lee Xin Tian (2013)
Diploma in Biomedical Science (Singapore Poly)
Diploma with Merit
BMS (Course Medalist)
All-Eights Singapore (Gold Medal)
Wong Yi Sheng (2014)
Diploma in Chemical & Biomolecular Engineering (Ngee Ann Poly)
Diploma with Merit Plant Engineering Service Prize
Ng Jackson (2014)
Diploma in Pharmacy Science (Ngee Ann Poly)
Diploma with Merit
National Healthcare Group Pharmacy Prize
Chia Jia Lin Cherie (2014)
NITEC in Info-Comms Tech (Cloud Computing)
Bronze Medal (Axiom)
Chia Wei Yang Gary (2015)
Higher NITEC in Biotechnology
Gold Medal (Pfizer)
Lim Zong Qing (2015)
Higher NITEC in Shipping Operations & Services
Silver Medal (PSA)
Ong Qi Kai (2014)
2017
Diploma with Merit (Ngee Ann Poly) - Mass Communications
Singapore Press Holdings Prize
Ng Jing Zhi (2013)
Diploma with Merit (Temasek Poly) - Law & Managment
Ravindran Law Associates Prize
Maria Xenia Robles Lafiguera (2013)
Diploma in Media & Communication (Singapore Polytechnic Scholarship) Low Guan Onn Gold Medal
Asia Fund Space Gold Medal
SP Institutional Medalist
Chong Han Lyn (2012)
We express our sincerest apologies if any scholar's name is inadvertently left out from the above list. Corrections and queries may be sent to teo_kexin_estee@moe.edu.sg.